See esterilitzar on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "estèril",
"3": "-itzar"
},
"expansion": "estèril + -itzar",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From estèril + -itzar.",
"forms": [
{
"form": "esterilitzo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzat",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-1",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ca-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esterilitzar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "esterilitzant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "esterilitzat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzats",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esterilitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzaves",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzàvem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzàveu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaven",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzaràs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzarà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzareu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzàrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "esterilitzàreu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzaries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaríem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzaríeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzarien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzessis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzéssim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzéssiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzessin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
},
{
"form": "no esterilitzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "no esterilitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "no esterilitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no esterilitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "no esterilitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "esterilitzar (first-person singular present esterilitzo, first-person singular preterite esterilitzí, past participle esterilitzat)",
"name": "ca-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ca-conj"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Catalan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Catalan terms suffixed with -itzar",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "esterilitzador"
},
{
"word": "esterilització"
}
],
"glosses": [
"to sterilize"
],
"id": "en-esterilitzar-ca-verb-gmwAHlBe",
"links": [
[
"sterilize",
"sterilize"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to sterilize"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[əs.tə.ɾi.liˈd͡za]",
"tags": [
"Balearic",
"Central"
]
},
{
"ipa": "[es.te.ɾi.liˈzaɾ]",
"tags": [
"Valencia"
]
},
{
"audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-esterilitzar.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/0c/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-esterilitzar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-esterilitzar.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/0c/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-esterilitzar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-esterilitzar.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-a(ɾ)"
}
],
"word": "esterilitzar"
}
{
"derived": [
{
"word": "esterilitzador"
},
{
"word": "esterilització"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "estèril",
"3": "-itzar"
},
"expansion": "estèril + -itzar",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From estèril + -itzar.",
"forms": [
{
"form": "esterilitzo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzat",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-1",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ca-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esterilitzar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "esterilitzant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "esterilitzat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzats",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esterilitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzaves",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzàvem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzàveu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaven",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzaràs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzarà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzareu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzàrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "esterilitzàreu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzaries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzaríem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzaríeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzarien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzessis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitzéssim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzéssiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "esterilitzessin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "esterilitza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "esterilitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterilitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "esterilitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
},
{
"form": "no esterilitzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "no esterilitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "no esterilitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no esterilitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "no esterilitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "esterilitzar (first-person singular present esterilitzo, first-person singular preterite esterilitzí, past participle esterilitzat)",
"name": "ca-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ca-conj"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Catalan entries with incorrect language header",
"Catalan first conjugation verbs",
"Catalan lemmas",
"Catalan terms suffixed with -itzar",
"Catalan terms with IPA pronunciation",
"Catalan transitive verbs",
"Catalan verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Catalan/a(ɾ)",
"Rhymes:Catalan/a(ɾ)/5 syllables"
],
"glosses": [
"to sterilize"
],
"links": [
[
"sterilize",
"sterilize"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to sterilize"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[əs.tə.ɾi.liˈd͡za]",
"tags": [
"Balearic",
"Central"
]
},
{
"ipa": "[es.te.ɾi.liˈzaɾ]",
"tags": [
"Valencia"
]
},
{
"audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-esterilitzar.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/0c/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-esterilitzar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-esterilitzar.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/0c/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-esterilitzar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-esterilitzar.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-a(ɾ)"
}
],
"word": "esterilitzar"
}
Download raw JSONL data for esterilitzar meaning in All languages combined (8.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.